Memory Eternal! + Metropolitan Antonio of Mexico, Central America and Venezuela

Source: Antiochian Orthodox Christian Archdiocese of North America

June 14, 2017

"I am the resurrection and the life. He who believes in Me, though he may die, he shall live." John 11:25

His Beatitude Patriarch John X of Antioch, the Holy Synod of Antioch, and the Archdiocese of North America announce with great regret the departure to the house of the Lord of Metropolitan Antonio Chedraoui on the morning of June 14, 2017.

His Eminence was born in the City of Tripoli, Lebanon, on January 17, 1932. He received his Bachelor of Arts in Lebanon and the Bachelor of Theology at the University of Athens, Greece. On July 20, 1952, he was ordained as a deacon, and on August 29, 1958, he was ordained a priest and elevated to be an archimandrite.

On June 5, 1966, he was consecrated as a bishop, receiving the appointment of Patriarchal Vicar for Mexico, Venezuela, Central America and the Caribbean.

... Read the rest at Antiochian Orthodox Christian Archdiocese of North America.

6/15/2017

Comments
Here you can leave your comment on the present article, not exceeding 700 characters. All comments will be read by the editors of OrthoChristian.Com.
Enter through FaceBook , or enter your information:
Your name:
Your e-mail:
Enter the digits, seen on picture:

Characters remaining: 700

×